Diyarbakır'da Newroz ve çatışma

Yüzbinlerce kişi bugün Diyarbakır’da Newroz kutlaması için bir araya geldi. Tarihin en büyük Newroz kutlamalarına sahne olan Diyarbakır’da Kürtler irade beyanında bulundu. Gözlerin çevrildiği tarihi Diyarbakır'da, yüz binler Newroz Parkı'nı adeta mahşer gününe çevirdi. Newroz kutlamasına Türkiye ve Kürdistan’ın birçok yerinden olduğu gibi Avrupa’dan da yoğun katılımlar oldu. Kutlamanın ardından yürüyüşe geçip Koşuyolu'na gelen kitleye polis gaz bombaları ile saldırdı.Çatışmalar yer yer sokak aralarında devam ediyor.

Bursa'da Newroz sonrası kitleye müdahale

Bursa'da Gökdere Bulvarı'nda yapılan kutlamanın ardından evine dönen bir gruba, polis gaz bombaları ve coplarla müdahale etti. Kadınlara ağır hakaretlerde bulunan polis, 10'dan fazla genci ise yerde sürükleyerek gözaltına aldı. Bursa'da 10 bini aşkın kişinin katılımıyla yapılan Newroz kutlamasının ardından yürüyerek evlerine dönmek için yola çıkan ve aralarında kadın ile çocukların da bulunduğu bir gruba polis, uyarı dahi yapmadan gaz bombaları ve coplarla müdahale etti. Aldığı cop darbeleriyle birçok kişi yaralanırken özellikle polisin kadınlara ağır hakaretlerde bulunması dikkat çekti. 10'dan fazla genç ise yerde sürüklenerek gözaltına alındı. Müdahaleyi görüntülemeye çalışan muhabirimiz Çağdaş Erdoğan da polisler tarafından dövüldü. Polisin müdahale sırasında ve sonrasında özellikle kadınlara yönelik ağır küfür ve tacizde bulunduğu belirtildi. Kürdistan’ın diğer il ve ilçelerinde yüzbinlerce kişi bugün Newroz kutlamaları için alanları doldurdu. Cizre'den Antep'e, Van’dan Erzurum’a Newroz kutlamaları için bir araya gelen Kürtler, demokratik özerklik taleplerini haykırdı.

Batman'da binlerce kişi oturma eylemi yaptı

Batman'daki olaylar halen devam ederken, BDP Grup Başkanvekilleri Ayla Akat Ata ve Bengi Yıldız'ın da aralarında bulunduğu binlerce kişi Diyarbakır Caddesi'nde oturmaya başladı.Batman'da "Demokratik Çözüm Çadırı" önünde toplanan kitleye polisin müdahalesiyle başlayan olaylarda şu ana kadar 14 kişi gözaltına alınırken, olaylar halen devam ediyor. Polisin yeniden çadıra gaz bombası atması üzerine BDP Grup Başkanvekilleri Ayla Akat Ata, Bengi Yıldız ve seçilmişler, binlerce kişi ile birlikte Diyarbakır Caddesi'nde oturmaya başlattı. Bengi Yıldız polislere, "Biz oturuyoruz artık sıkıysa valiniz, kaymakamınız gelip bizi buradan kaldırsın" diyerek tepki gösterdi. Kitle sık sık, "Bijî serok Apo" sloganları atarken, diğer taraftan ara sokaklarda da çatışmalar devam etti.

Cizre ve Viranşehir'de kitleye gaz bombalı saldırı

Cizre ve Viranşehir'de yürüyüşe geçen halka polisin gaz bombaları ile saldırması sonucu çatışmalar çıktı. Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde on binlerce kişinin katıldığı Newroz kutlamasından sonra BDP İlçe binası önünde bulunan "Demokratik Çözüm Çadırı"na doğru yapılan yürüyüşe polis gaz bombalarıyla saldırdı. Polisin saldırısı ardından kitle ile polis arasında çatışmalar başladı. Urfa'nın Viranşehir İlçesi'nde de Şırnak Mahallesi'ndeki Newroz alanından ilçe merkezine doğru yürüyüşe geçen 10 bini aşkın kişiye polis şiddetine maruz kaldı. Karacadağ Caddesi'nde gaz bombalarıyla saldıran polise kitle taşlarla karşılık verdi. Olaylar sürüyor…

Mersin'de polisin müdahalesine rağmen halk sağduyulu davrandı

Akdeniz Belediyesi’nin önünden dağılan Newroz kitlesi, yaklaşık 3 kilometre boyunca yürüdü. Polisin sözlü tacizine karşılık gençler, “Bıji Serok Apo”, “Öcalan”, “Kürt halkı uyuma, onuruna sahip çık” sloganları ile polislere karşılık verdi. Disiplin içerisinde ve sağduyu davranan yürüyüş kitlesinin, olası provokasyonlara gelmemek için birbirlerini sürekli uyardıkları görüldü.Öte yandan BDP’liler tarafından görevlendirilen gençler de kortej şeklinde, yürüyüşe geçen kitleye eşlik etti.

Newroz İzmir'de karnaval coşkusuyla kutlandı

Newroz İzmir’de büyük bir coşkuyla kutlandı. Alanı dolduran 100 bine kişi, rengârenk kıyafetleriyle karnavalı aratmayan görüntüler oluşturdu. Sabah saatlerinden itibaren 6 yıl aradan sonra Newroz kutlamalarının yapılacağı Gündoğdu Meydanı’na akın eden on binlerce kişi, İzmir’de ikinci kez kent merkezinde kutlama yaptı. Kadın, çocuk, yaşlı demeden alanı dolduran kitle, rengârenk kıyafetleriyle karnaval coşkusu yaşadı. Kutlamalar ilk olarak ‘demokrasi ve özgürlük mücadelesinde’ yaşamını yitirenler anısını yapılan bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Bu sırada 1992 yılının 21 Mart tarihinde Kadifekale’de kendini yakan Rahşan Demirel’in ölmeden önce yaptığı ses kaydı dinletildi.

Newroz ateşinin yakılması yağmur nedeniyle zor olsa da, bir süre sonra yakıldı. Daha sonra Newroz Tertip Komitesi adına bir konuşma yapan Meliha Kayacı, tüm halkların Newroz Bayramını kutlayarak, siyasal sürece ilişkin bir değerlendirme konuşması yaptı. BDP İzmir İl Eşbaşkanı Mukaddes Kubilay ise, yıllardır Gündoğdu Meydanı’nın Newroz kutlamalarına kapatıldığını hatırlatarak, “Çeşitli gerekçelerle yıllardır bu alan bize verilmiyordu. Ancak siz değerli halkımızın mücadelesi ve kararlı duruşu sayesinde bugün buradayız. Hepinizi kutluyorum” dedi. Konak Belediyesi’nin taşeron firmasında çalışırken işten çıkartılan temizlik işçileri adına yapılan konuşmanın ardından, program Grup Kaçkar’la devam etti. Kutlamalar, Koma Tofan ve Agiri Jiyan’ın seslendirdiği şarkılarla çekilen halayla sona erdi.  

İstanbul'da onbinler yürüyüşe geçti, polis barikat kurdu

İstanbul'da yüz binlerin katılımı ile yapılan Newroz kutlamalarının ardından kitle Zeytinburnu'na doğru yürüyüşe geçti. İstanbul Kent Konseyi'nin organizasyonuyla Kazlıçeşme Meydanı'nda buluşan 500 bini aşkın kişi Newroz Bayramı'na coşku içinde kutladı. Kutlamalar yapılan konuşmaların ardından müzikle devam etti. Alanda buluşanlar çeşitli noktalarda yaktıkları ateşlerce Sanatçılar Cano, Suavi Seyda Perinçek'i dinledi. Halaylar ve PKK Lideri Öcalan lehine atılan sloganlarla doruk noktasında çıkan kutlamada programın sona ermesinin ardından yüz binler kortejler halinde Zeytinburnu merkeze doğru yürüyüşe geçti. Kitlenin yürüyüşü devam ederken polis bazı noktalarda barikat kurdu.

İstanbul'daki Newroz kutlamalarına iki ayrı anarşist grup kara bayraklarıyla ve pankartlarıyla katıldılar. Bir grup nükleer sürecine dükkati çekmek amacıyla "Edi Bese! (Yeter Artık!) Nükleere Hayır" ve "Uzlaşma Yok!" pankartları taşırken, "Devletsiz Kürdistan, Devletsiz Dünya!" sloganları attılar. DAF adlı diğer grup da "Li Dijî Dehaqan Em Hemu Kawane!" (Dehaklara Karşı Hepimiz Kawa’yız!) pankartı taşıdı.

CİZRE

Cizre’de Newroz 50 bin üzerinde kişinin katılımıyla kutlandı. Bir haftadır her ara sokakta ve mahallede ateşlerin yükseldiği ilçede sabah saatlerinden itibaren halk renkli yöresel kıyafetleri, leşkeri ve Şal û Şepik kıyafetleri ile Newroz alanına aktı. Cudi, Nur ve Konak mahallelerinden BDP Cizre İlçe binası önüne, Yafes, Ali Bey ve Dağkapı mahallelerinden Kırmızı Medrese önüne, Sur Mahallesi'nden ise Cudi Mahallesi'ne yürüyen kitle toplandıkları her üç koldan Newroz kutlamalarının yapılacağı Newroz alanına doğru yürüyüşe geçti. Kısa sürede yaklaşık 50 bin kişinin toplandığı Çarkendal Alanı'nda kadınların yöresel kıyafet erkeklerin ise şal û şepik giydiği görülürken, gök kuşağını andıran meydanda ağırlıkta sarı, kırmızı, yeşil, beyaz ve haki rengi hakim oldu. Onlarca metre uzunluğundaki sarı, kırmızı ve yeşil flamanın yüzü puşîli gençler tarafından alanda gezdirmesi kitlenin coşkusunu katlarken, taşınan flama daha sonra Çarkendal Tepesi'ne çıkarıldı. Kutlama Cizre MKM Çocuk Korosu Koma Kulilka Botan'ın seslendirdiği bir birinden güzel şarkı ve marşlarla başladı. Çocukların seslendirdiği şarkılar esnasında Çarkendal Tepesi'nden sık sık havai fişekler atıldı.Ardından bir konuşma yapan BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Cizre'nin serhıldanlar kenti olduğuna belirterek, hiçbir şiddet ve baskının Cizre halkını yıldırmadığına söyledi. Kaplan'ın konuşmasının ardından Kürt sanatçı Jehat ile Koma Hivron sahne aldı. Sanatçıların seslendirdiği şarkılar ile alandaki halk uzun halay kuyrukları oluşturarak eğlendi.

ANTEP

Antep'teki Newroz kutlamaları İstasyon Meydanı'nda yağmur altında başladı. On binlerce kişinin katıldığı kutlamada, "Barış, kardeşlik ve özgürlük için yaşasın Newroz", "Operasyonlar durdurulsun barış yolu açılsın", "Yaşasın Kürt ve Türk halklarının kardeşliği", "Baharın coşkusu ve güneşin sıcaklığı ile 2011 Newrozunu selamlıyoruz" pankartları açıldı. Taşınan siyasi partilerin bayrakları ve sarı-kırmızı-yeşil flamalar ile Antep'ten güç birliği mesaji verildi. Saygı duruşu ile başlayan kutlamalar, Tertip Komitesi Başkanı İbrahim Yıldız'ın konuşması ile devam etti. Daha sonra Barış anneleri ve BDP, EMEP, ESP il başkanları tarafından Newroz ateşi yakıldı. Ardından konuşan EMEP İl Başkanı Necip Bozkurt, Kürt ve Türk halklarının kardeş olduğunu, ancak iktidarın yürüttüğü siyaset ile karşı karşıya getirilmek istendiğini belirtti. Bozkurt, "Halkların özgürlük ve kardeşlik mücadelesi kazanacaktır. Kutlamalar Koma Xelikan'ın şarkıları ile yağmur altında devam etti.

NUSAYBİN

Nusaybin’de 20 bin kişinin katıldığı Newroz kutlaması, kitlenin "Şehitlik Mezarını" ziyaret ederek, 1992 Newroz'unda üzerlerine panzer sürülerek 17 kişinin katledildiği Ahmet Kaya Köprüsü (Şehitlik Köprüsüne) kadar yürüyüş düzenlemesi ile başladı. Çeşitli sloganların atıldığı yürüyüş ardından kitle Newroz alanına geçti. Kutlamaya, 21 Mart'ta İzmir'de bedenin ateşe vererek yaşamını yitiren Rahşan Demirel'in annesi Emine Demirel, 20 bin kişi katıldı. Sahneye "An azadî an azadî" pankartı asılırken, aralıksız slogan atan Nusaybinliler Koma Gulê Xerzan'ın şarkılarıyla halaya durdu. Ardından çeşitli konuşmaların yapıldığı kutlama, sanatçıların seslendirdikleri şarkılar eşliğinde çekilen halaylarla devam etti.

BİNGÖL

Bingöl'de 30 bini aşkın kişinin katıldığı Newroz kutlaması geçtiğimiz günlerde Gingöl’ün Kığı ilçesi kırsalında düzenlenen operasyonda yaşamını yitiren 3 HPG'liye adandı. Kutlama alanında sahneye 3 gerilla için güllerin bulunduğu flamalar asıldı. Newroz'u buruk kutlayan Bingöl halkı aralıksız, "Şehît namirin", "Bijî Serok Apo" ve "PKK halktır halk burada" sloganları attı. On binlerce kişinin toplandığı kutlamada konuşan Newroz Tertip Komitesi Başkanı Suna Kaya, kitleyi Kiğı'da yaşamını yitiren HPG'liler için 5 dakikalık oturma eylemine davet etti. On binlerce kişi oturma eylemi sırasında hep bir ağızdan "Şehît namirin" sloganını attı. Ayrıca HPG'liler anısına sahnede şiirler okundu. Oturma eyleminin ardından Koma Nujiyan ve yerel sanatçılar eşliğinde kutlama devam etti.

DARGEÇİT

Mardin'in Dargeçit İlçesi'nde yapılan kutlamaya 4 bin kişi katıldı. Çevre köylerden araçları ile ve mahalle aralarından gruplar halinde gelen halk Muradê Kinê Meydanı'nda toplandı. Kutlamada çocuk ve kadınlar renkli yöresel kıyafetleri ile ilgi odağı oldu. Mardin yöresine ait kemençe eşliğinde halaylar çekildi. Alanda sık sık, "Kine em Apocî ne em", "Bijî Newroz" ve "PKK halktır halk burada" sloganları atıldı. Saygı duruşu ile başlayan kutlamada Newroz ateşini BDP PM üyesi Yıldız Aktaş, BDP İl ve ilçe örgütü yöneticileri ve BDP Dargeçit Belediye Başkanı Süleyman Asan yaktı. Konuşmaların ardından sahneye çıkan yerel sanatçıların şarkıları eşliğinde halk halaylar çekti.

BULANIK

Muş'un Bulanık İlçesi'nde Terminal alanında yapılan kutlamaya binlerce kişi katıldı. Öcalan posterleri ile PKK bayraklarının açıldığı kutlamaya kadınlar yöresel giysileri ile renk kattı. Gençlerin tempo tutarak Öcalan ve PKK lehine attıkları sloganlara attığı kutlamada bir konuşma yapan BDP Muş Milletvekili Nuri Yaman, Osmanlıdan bu yana Kürtlere karşı kirli oyunlara başvurulduğunu belirterek, “Ama Kürt halkı uyanmıştır. Artık bu oyunlara gelmeyecektir” dedi. Kürt halkının birlik olması zamanı geldiğini de söyleyen Yaman, halkın seçimlerde tek vücut olmasını istedi. Newroz ateşinin PKK'li Vahyettin ve Medeni Demir'in aileleri, Milletvekili Nuri Yaman ve BDP İlçe Başkanı Rahmi Çelik tarafından yakıldığı Kutlama, Koma Pel ve yerel sanatçıların müzik dinletisi eşliğinde çekilen halaylarla son buldu.

MALAZGİRT

Malazgirt’te ise Newroz Eski Terminal alanında kutlandı. Sabah saatlerinde BDP ilçe binasında bir araya gelen binlerce kişi, buradan Newroz alanına yürüyüşle geldi. Polisin arama noktasında bazı pankart ve dövizlere el koymak istemesi üzerine çıkan arabede kitle arama noktalarını yıkarak alana girdi. Newroz coşkusu ile çekilen halayların ardından BDP Malazgirt İlçe Başkanı Takiyettin Özkahraman ile BDP Muş Milletvekili Nuri Yaman birer konuşma yaptı. Nuri Yaman burada yaptığı konuşmada koruculara halkın yayında yer almaları çağrısında bulundu. Program Sanatçı Bülent Turan ve yerel sanatçıların sahne alması ile çekilen halaylar ve oynanan yöresel oyunlar ile devam etti.

KAĞIZMAN

Kars'ın Kağızman İlçesi’nde gerçekleşen kutlamaya 5 bine aşkın kişi katıldı. "Newroz Piroz be" pankartının asıldığı kutlamada PKK ve HPG lehine sloganlar atıldı. Kadınların yöresel kıyafetleri ile renk kattığı kutlamada konuşan BDP Kağızman İlçe Başkanı Lütfü Işık, AKP hükümetinin Kürtler üzerinde yok etme politikasından derhal vazgeçmesi gerektiğini söyledi. Konuşmanın ardında kitle Koma Ararat'ın söylediği şarkılar ile eğlendi.

DAĞPINAR

Kars'ın Dağpınar Beldesi'nde yapılan kutlama, köylerden ve belde sakinlerinin katılımı ile Belediye Kültür Merkezi önünde yapıldı. Sarı kırmızı sarı renklerle "Newroz pîroz be" yazısının asıldığı alanda kutlama, ilk defa giyilen yöresel elbiselerle çekilen halaylarla Newroz kutlandı. Alanda yakılan Newroz ateşinin yakılması ile başlayan kutlamada kitle Grup Zozan ve yerel sanatçılardan Yakup ve Zeynep'in söylediği parçalar eşliğinde halaylar çekti.

SARIKAMIŞ

Kars’ın Sarıkamış İlçesi’nde Newroz ateşi ilk kez yakıldı. Cezaevi yanında yapılan kutlamaya Sarıkamışlıların yanında köylerden Newroz heyecanı yaşamak isteyen yüzlerce kişi de alana akın etti. Herkesin yöresel kıyafetleri ile katıldığı kutlama, çevre ilçelerden takviye yapılan yüzlerce çevik kuvvet ekibinin gölgesinde gerçekleşti. Polis tarafından adeta abluka altına alınan alanda, kutlama mesajının verilmesine engel olamadı. Alanda, "Biji Newroz", "Biji biratiya gelan" pankartı açılırken, alan, sarı, kırmızı ve yeşil renklerle süslendi. Newroz ateşinin yakılmasından sonra çeşitli konuşmalar yapıldı. Kutlama Koma Serhildan, ve yerel sanatçılar Turgut Alkan ve Yavuz Özdemir'in müzik dinletisiyle sona erdi.

GÜRPINAR

Van'ın Gürpınar İlçesi, tarihindeki ikici Newroz kutlamasını yaptı. Belediye Garajı'nda yapılan kutlamaya yüzlerce kişi katıldı. "Ji bo jiyanek bi rûmet an azadî an azadî", "Cejna newroz'a gele me piroz be" pankartları asılırken, gençler ise "Newroz'u selamlıyoruz" pankartını açıldığı kutlamada, kitle MKM ve Van MKM-DER sanatçılarının seslendirdiği parçalar eşliğinde halaylar çekti.

GEVAŞ

Van'ın Gevaş İlçesi'nde Belediye Garaj'ında yapılan kutlamaya, yöresel kıyafetlerini giyen insanların alana akın etmesi damgasını vurdu. Kadınların ve üniversiteli gençlerin yoğun katılım sağladığı Newroz kutlamasında, meraklı turistler de alandaki yerlerini aldı. Newroz programı yapılan saygı duruşu ile başladı. Ardından Newroz ateşi yakılarak, davul zurna eşliğinde halaylar çekildi. Van MKM sanatçıların sahne alması ile oynanan oyunlarla Newroz programı sona erdi.

MURADİYE

Van'ın Muradiye İlçesi'nde Newroz kutlaması Belediye Garajı'nda yapıldı. Mahalle ve çevre köylerden yüzlerce kişinin buluştuğu kutlama alanı, sarı, kırmızı ve yeşil renklerle donatıldı. Saygı duruşu ile başlayan kutlamada Newroz ateşi Van Belediye Başkanı Bekir Kaya ve kurum temsilcileri tarafından yakıldı. Kutlamada, Tertip Komitesi Başkanı Ahmet Baygümüş, BDP İlçe Başkanı Şirin Yıldız, Belediye Başkanı İzzet Çelik ve Van Belediye Başkanı Bekir Kaya birer konuşma yaptı. Konuşmalardan sonra Van MKM sanatçıları ve Muradiye'nin yerel grupların müzik dinletisiyle ile toplu halaylar çekildi.

ÇATAK

Kato Dağı eteklerinde bulunan Van'ın Çatak İlçesi'nde, Newroz kutlaması futbol sahasında yapıldı. Kitlenin tamamının yöresel kıyafetlerle geldiği alan, BDP bayrakları ile sarı, kırmızı ve yeşil renklerle donatıldı. Newroz ateşinin yakılması ile kitle müzik eşliğinde halaylar çekti. Çeşitli konuşmaların yapıldığı kutlamada sık sık "Katil Erdoğan" sloganları atıldı. Kutlama, yerel sanatçıların sahne alması ile sona erdi.

BİTLİS

Bitlis’te ise Newroz Gök Meydanı'nda kutlandı. Polisin yoğun önlemler aldığı alan, kısa sürede yöresel elbiselerle gelen kadınların oluşturduğu görüntülerle renk cümbüşüne dönüştü. Alanda açılan pankart ve dövizlere toplu mezarlara karşı tepki damgasını vurdu. "Halkımızı toplu mezarlara gömenler yargılansın" pankartlarının açıldığı kutlama kitle bölgede devam eden operasyonları kınamak amacıyla 5 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirdi. Oturma eyleminden sonra konuşma yapan BDP Bitlis Milletvekili Nezir Karabaş, Türkiye'de kalıcı bir barışın gelişmesi için Kürt dilinin kabul edilmesi, askeri ve siyasi operasyonların durdurulması, tüm siyasi tutsaklarla birlikte Öcalan'ın serbest bırakılması gerektiğini dile getirdi. Konuşmalardan sonra kutlama, sanatçı Erol Berwedan, Hozan Kazo ve yerel müzik grupların müzik dinletisiyle son buldu.

ERZURUM

Erzurum'da Newroz Eski Mal Meydan'ında kutlandı. Alanda asılı bulunan "Ji bo jiyanek bi rûmet an azadî an azadî" yazılı pankart, mahkeme kararı ile yasaklandığı iddiası ile polis tarafından el konuldu. Yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı kutlamalarda ise, yöresel kıyafetlerini giyen kadınlar ön saflarda yer alması dikkat çekti. Demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına yapılan saygı duruşunun ardından yakılan Newroz ateşi ile kutlamanın startı verildi. Konuşmalarla devam eden kutlamada, BDP İl Başkanı Rıza Güler, farklı partilerde aday adayı olan Kürt siyasetçilerine seslenerek, Kürt halkının yanında yer almalarını istedi. Program İstanbul MKM'den Mehemedê Serhadê ve Koma Gimgim'ın müzik dinletisiyle sona erdi.

DOĞUBAYAZIT

Günlerdir hazırlıkların yapıldığı Doğubayazıt'ta, Newroz kutlaması, BDP ilçe binası önünde toplanan kitlenin davul-zurna eşliğinde kutlamanın yalpığı belediye önüne doğru yürüyüşe geçmesiyle başladı. Büyük bölümü yöresel kıyafetlerin giyildiği yürüyüşteki kitleni elinde ise sarı, kırmızı ve yeşil flamalar taşıyarak alana girilirken, polisin oluşturduğu arama noktasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Gerginlik polisin üst aramasından vazgeçmesi ile sona erdi. Alanda iki noktada Newroz ateşi yakıldı. Kutlamaya aralarında BDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan’ın da bulunduğu 20 bine aşkın kişi katıldı. Cezaevlerindeki tutakların mesajının okunduğu kutlamada, BDP Milletvekili Pervin Buldan bir konuşma yaptı. Buldan konuşmasında “, "Bu Newroz'un çözüme vesile olmasını diledik ama Bingöl'de Dersim'de askeri operasyonlar yapılıyor” diyerek operasyonlara tepki gösterdi. Demokratik özerkliği hayata geçireceklerin belirten Buldan, ”Bu halk kendi eğitimini ve öğretimini, her şeyini yapacak güçtedir. Bu halk kendi anadil hakkını hayata geçirecektir" diye konuştu.Konuşma ardından kutlama, Newroz ateşinin yakılması, sanatçı ve müzik gruplarının seslendirdiği şarkılar eşliğinde çekilen halaylarla devam etti.

BOSTANİÇİ

Van'ın Bostaniçi Beldesi'nde Newroz binlerce kişinin katılımı ile belediye binası önündeki arazide kutlandı. Bu yıl "Onurlu bir yaşam için ya özgürlük ya özgürlük" şiarıyla düzenlenen kutlama alanı renk cümbüşüne dönerken, kitle müzik eşliğinde bol bol halay çekti. Newroz ateşinin yanmasıyla heyecanın doruğa çıktığı kutlamada kitle, sık sık "Newroz Piroz Be", "Biji Serok Apo", "Şehit Nameren" gibi sloganlar atıldı. Kutlamanın açılış konuşmasını yapan BDP Bostaniçi Belde Başkanı Necmettin Çaça, bu Newroz'un tüm Kürt halkına ve ezilen halklara özgürlük ve barış getirmesini diledi. Çaça'nın konuşmasından sonra söz alan Bostaniçi Belediye Başkanı Nezahat Ergüneş ise, kadınların 8 Mart ile göstermiş olduğu barış ve özgürlük haykırışının Newroz Bayramı ile finalleşeceğini söyledi. Kutlama daha sonra MKM gruplarının müzik dinletisi ile son buldu.

MİDYAT

Mardin'in Midyat İlçesi'nde de binlerce kişi ikinci kez Newroz'u kutladı. Kutlamaya İstanbul Kürt Enstitüsü Başkanı Sami Tan, BDP Mardin ilçe örgütleri ve MKM müzik grupları katıldı. Newroz'a katılanlar yöresel kıyafetlerle alana gelirken, sık sık "Bijî serok Apo" sloganları attı. Newroz MKM gruplarının seslendirdiği şarkılar ve çekilen halaylarla son buldu.

MALATYA

Malatya Newroz kutlaması polis kuşatma altında yapıldı. Yeni Belediye yanında yapılmak istenen Newroz için sabahın erken saatlerinde alana akın eden halk alana girişte didik didik arandı. Polis, sarı kitlenin taşıdığı sarı-kırmızı-yeşil flamalara el koydu. "Şehît namirin", "Ya demokratik çözüm ya görkemli direniş", "Halkların kardeşliği için 21 Mart Newroz şölenine hoş geldiniz", pankartların asıldığı, binlerce kişinin katıldığı kutlama saygı duruşu ardından Newroz ateşi yakılmasıyla başladı. Malatyalılar söylenen şarkılarla halaya durdu.

SİİRT

Siirt’in Baykan İlçesi'ne bağlı Ziyaret Beldesi'nde (Veysel Karani) yüzlerce kişi ilk defa Newroz kutlaması yaptı. Diyarbakır Yolu yanındaki boş alanda gerçekleştirilen kutlama Veysel Karani Türbesi'nde kılınan namazın ardından yüzlerce kişinin alana yürüyüş halinde gelmesiyle başladı. "Ya özgür yaşam ya da hiç" pankartının asıldığı kutlama alanında sık sık "Bijî serok Apo", "Şehît namirin" sloganları atıldı. Bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan kutlamada Newroz Tertip Komitesi Başkanı Yılmaz Çınar, bir konuşma yaptı. Herkesin Newroz'unu kutlayan Çınar, "Şeytanın bacağını kırarak, Ziyaret'te ilk defa Newroz kutladık" dedi. Çınar'ın konuşmasının ardından Newroz ateşini BDP PM üyesi Nezir Gülcan, Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak ve BDP'liler yaktı. Kutlama yerel müzik grupları ve Kurtalan Kültür Sanat Merkez müzik gruplarının çaldığı şarkılar eşliğinde çekilen halaylarla son buldu.

ELAZIĞ

Elazığ’da Newroz İstasyon Meydanı'nda da kutlandı. Binlerce kişinin katıldığı kutlama alanında asılan, "Sosyalizmde ısrar insan olmakta ısrardır", "Kuzey Afrika ve Ortadoğu halklarının mücadelesini selamlıyoruz", dikkat çekti. Bir dakikalık saygı duruşunun ardından BDP, EMEP, ÖDP ve HAK-PAR'dan oluşan tertip komitesi üyeleri halkı selamladı. Newroz ateşini yaşamını yitiren Özgür Gündem Gazetesi Yayın Yönetmeni Gurbetelli Ersöz'ün annesi, 1. Barış Grubu üyesi Aysel Doğan, BDP İl Başkanı Mehmet Kılıçtepe, BDP Merkez İlçe Başkanı Selahattin Bilir, EMEP İl Başkanı Cemal Zülfikar, HAK-PAR İl Başkanı Siracettin Sarı, ÖDP İl Başkanı Cemal Kılıç yaktı. Polisin sık sık kitlenin attığı sloganlara ve pankartlara müdahale etmeye çalıştığı Newroz mitingi, Kürtçe ve Zazaca yapılan konuşmalar ardından müzik eşliğinde çekilen halaylarla devam etti.

*ANF NEWS AGENCY'den derlenmiştir.


Yorumlar 

 
#2 2011-03-20 22:01
Her biji tekoşina gelle kurd yaşasın kürt halkının mücadeleri.. yaşasın SOSYALİZM
 
 
#1 2011-03-20 19:47
bütün onurlu kürtlerin newrozunu kutlarım yaşasın halkların kardeşliği