ATİNA (10.04.2011 ) - Yunanistan'da, , gazetecilerin perşembe günü başlattığı 4 günlük iş bırakma eylemi üçüncü gününü tamamladı. Grevde olan Yunanistan Petrolleri Grubu(YPG) çalışanları federasyonu grevi uzatma kararı aldı. Yunanistan Gazeteciler Sendikası (ESİEA) öncülüğündeki eylem çerçevesinde, grevin başladığı perşembe gününden itibaren ülkede tüm basın toplantıları ve benzeri etkinlikler iptal edildi, kamu ve özel televizyon kanallarıyla radyo istasyonlarının haber bültenleri ve Atina haber ajansının yayını durduruldu.

 

 

Yazılı basın çalışanlarının grevde yer almaları nedeniyle ülke genelinde tüm gazeteler de pazartesi gününe kadar yayımlarına ara verdi.

Bu arada, toplu iş sözleşmesi talebiyle bir haftadan beri grevde bulunan Yunanistan Petrolleri Grubu, hükümetin bu konuda adım atmaması nedeniyle 7 günlük yeni bir grev kararı aldığı öğrenildi.

Grev süresince ülkedeki rafinerilerin çalışmalarının tamamen durdurulacağı, yakıt tankerlerinin çalıştırılmayacağı belirtilirken, YPG yönetim kurulu üyesi Yannis Kostopulos yaptığı açıklamada, "grevin uzatılması durumunda piyasada yakıt sıkıntısının baş göstermesinin kaçınılmaz olduğunu" kaydetti.

Öte yandan, başkent Atina'da bugün de çeşitli yerlerde protesto eylemleri düzenlendi. Hükümetin uyguladığı ekonomik önlemler çerçevesinde işten çıkarılmaları protesto eden yerel yönetim çalışanları, Karaiskaki meydanında toplandıktan sonra İçişleri Bakanlığı'na kadar yürüdü. Daha sonra parlamento önünde, yeni zamları protesto amacıyla metro ve otobüs biletlerini, otoyollardaki geçiş ücretlerini, su ve elektrik faturalarını ödemeyi ret ederek, "Ödemeyeceğim " adı altında bir sivil itaatsizlik eylemi başlatan grupla birleşen göstericiler Parlamento önünde toplanarak gösteri yaptı.

Parlamentonun bulunduğu Sintagma meydanındaki bazı caddeleri bir süre trafiğe kapatan göstericiler daha sonra olaysız dağıldi.