Faşizme Karşı

 

Macaristan-(17/10/2012). Son yıllarda giderek artan bir şekilde devlet ırkçılığına ve sivil faşist saldırılara maruz kalan dünyanin en lanetlenmiş insanlarindan olan Romanlar bu saldırıları protesto etti. Kendi dillerinde kendilerine Rom (insan) diyen ama bulundukları her ülkede insan olarak müamele görmeyen ve Macaristandaki faşişt parti Jobbik'in belli başlı hedeflerinden olan Romanlar bu partinin ilan ettiği onlara karşı bir yürüyüşten önce Miskolc şehrinde yürüdüler.

Behdinan - Türk devletinin gerillaya karşı kullandığı ve kendi üretimi olan Bayraktar isimli İnsansız Hava Aracı (İHA) HPG gerillaları tarafından düşürüldü.
Medya Savunma Alanlarına bağlı Zap’ın Ertuş alanında gerillalar uçaksavar bataryaları ile keşif uçuşu yapan bir İHA’yı düşürdü. ANF’nın ulaştığı görüntülerde düşürülen İHA’nın paramparça olduğu görülüyor.

Dersim'de karların erimesiyle birlikte polis ve askerler tarafından oluşturulan yol arama noktaları arttı. Dersim-Elazığ yolu üzerindeki Seyitlik Köprüsü mevkiinde, Dersim'in Pertek İlçesi Elazığ yönündeki çıkışında, kış aylarında kaldırılan arama noktaları yeniden kuruldu.
Ovacık İlçesi'ni Dersim'e bağlayan yol üzerinde bulunan karakollarda da rutin arama yapılmasına rağmen, buna bir yenisi daha eklendi.

Nusaybin'de üç ayrı noktada eş zamanlı olarak Molotoflu ve el yapımı bombalarla eylem yapıldı. Eylemler sonucu büyük çapta maddi hasar meydana geldi. Van'da ise İl Jandarma Komutanlığı’na bomba atıldı.Mardin’in Nusaybin İlçesi’nde dün gece bir grup genç tarafından eş zamanlı olarak kentin üç ayrı noktasında Molotoflu ve el yapımı bomba kullanılarak eylemler gerçekleştirildi.

Arhus'da yapılan Neo Nazi gösterisinde Avrupa ülkelerinden Arhus'a gelen ırkçılar, umduklarını bulamadılar ancak tek bir şemsiye altında birleşerek güçlenme kararı aldılar.

Irkçılara yaklaştırılmayan ırkçılık karşıtları ile polis arasında çıkan çatışmalarda 89 kişi gözaltına alındı. VİDEO

"Benim Ülkem Sana Dar Gelir" davası yerinde sayıyor

"Benim Ülkem Sana Dar Gelir" davası bugün İstanbul 30. Sulh Ceza Mahkemesi'nde Görüldü.

Yeryüzüne Özgürlük Derneği, ırkçı ve nefret söylemi içeren hakaret ve tehditleri kınayarak ve geçmişteki, günümüzdeki ırkçılık örneklerini hatırlatıp teşhir ederek davanın müştekisi Eva Aksoy'la dayanışmak için saat 09.00'da basın açıklaması yaptı.

Bugün 15 Mart. Saat 13.00 civarı büyük bir grup anarşist ve antifaşist, Patras şehrinin merkezinde, Germanou Caddesinde bulunan neo-nazi partisi Chrissi Avgi/Golden Dawn’ın ofisini bastılar. VİDEO

50 yakın Nazinin yürüyüşü başladı. Bir çok Antifaşist sokaklara çıktı. Büyük bir polis kordonunda yapılan yürüyüş halen devam ediyor.

Polis her zaman ki gibi Antifaşistlere karşı oldukça sertti.Devamlı olarak tehditler savuran ve durmadan gençleri ve kadınları döven polis, iğrenç tavrından vaz geçmedi.

Anonymous 'hektivistleri' 15 Alman neo-nazi sitesine saldırarak yüzlerce sağcının adını açıkladı.

Bir Nazi websitesine girmek isteyen herkese şöyle bir tweet gönderildi: "Yeni yılda tüm Nazilere güzel bir başlangıç diliyoruz.'

Eylemcilere İspanya'daki hekırlar da katılarak aşırı sağcı bir mağazının 1,000 müşterisinin listesini gönderdiler.

Kandıra Cezaevi'nde tutuklu bulunan Ogün Samast'ın, bir grup DHKP-C'li tarafından dövüldü.

Hırant Dink'in katil zanlısı Ogün Samast'ın, tutuklu bulunduğu Kandıra F Tipi Cezaevi'nde DHKP-C 'liler tarafından dövüldüğü iddia edildi.

18 Kasım 2001'de 17 yaşında bir antifaşist, Mikhail Norokha, Ukrayna'nın Dnepropetrovsk kentinde katledildi. Mikhail, 16. kattaki evinde düşme sebebiyle çok yerinde kırık ve iç kanamadan dolayı öldüğü tespit edildi. Her ne kadar sırt üstü düşmüş olsa da, burnu kırık ve yüzünde çizikler vardı.